Apple’ın OLED yatırımı!

Okuma Süresi : 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde LG Electronics’in OLED ekranlar için büyük bir yatırım planı içerisin de ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Apple’ın OLED ekranlar için büyük bir yatırım ile LG Electronics’e destek olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde LG Display ve LG Electronics’in akıllı telefonlar için yeni bir OLED üretim tesisi kurmayı planladığını ve bunu 3.5 milyar dolar ile desteklediği ortaya çıkmıştı. LG’nin gizli planı olarak ortaya çıkan haberler doğrultusunda, OLED ekranlara olan yakın ilgisi ile bilgiler ortaya çıkmıştı.

Bugün gelen bilgiler ise; yine LG Display’in fabrikalarına Apple’dan 1.7 milyar dolarlık bir destek yatırımı aldığı doğrultusunda. Bu işin bu kadar ilgi çekici olmasının bir nedenide, hem LG’nin OLED ekranlara bu kadar yakından ilgi duyması, hemde geçtiğimiz günler de bu alanda 8.5 milyar dolar gibi bir parayı daha OLED ekran sektörüne yatırım yapmış olması haberlerininden kaynaklanıyor.

Apple’ın OLED hamlesi.

Apple iPhone’nin çıkışının onuncu yılına ithafen satışa sunulacak olan, iPhone 8’in ekranları konusunda uzun zamandır sıkıntı çekiyor. İlerleyen zamanlarda benzer yada daha büyük sıkıntılar yaşamamak adına LG Display ve LG Electronics’e böyle bir yatırım yaptığı iddiası öne sürülüyor. Yani bu haberimizden sonra LG’nin resmi olarak Apple’ın OLED erkanlarını üreteceğini söyleyebiliriz.

Apple MacBooklarda kullandığı Retina ekranlar gibi, iPhoneler de OLED ekran kullanarak farkını bir tık daha arttırmak istiyor.
Apple’ın her zaman siz kullanıcılarının daha çok memnun olabilmeleri için çalışmalarını sürdürdüğünü, ve tabi ki bu yönde ilerlerken de belli başlı krşterlerinden de hiç taviz vermiyor.


Yani sonuç olarak;
Eğer ortaya atılan böylesine büyük haberler doğru ise, yani Apple böyle bir yatırımı gerçekten yaptıysa. Analistlerin değerlendirmelerine göre bu fabrikada sadece Apple’ın ürettiği iPhone’lar için ekran üretilebilecek bir departman oluşturulabileceği bile çıkan söylentiler arasında var.

Yine bizlerce Apple’ın yapmış olduğu bu yatırımın çok mantıklı olmasının nedeni; son zamanlarda Apple’ın iPhone ekranları için çektiği sıkıntılardan kaynaklanıyor.

Tabi ki de Apple’ın OLED yatırımı hakkında kesin konuşabilmek için her iki taraftan da gelecek resmi açıklamaları beklememiz gerekiyor.

Post Author: Batuhan Akın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *